Drumul Sînpetru German – Pecica și noul pod de peste Mureș, tot mai aproape de finalizare

PODUL PESTE MURES (2) [800x600]Drumul care leagă localitatea Sâmpetru German de podul peste Mureş, în dreptul localităţii Pecica, este în construcţie. Va fi o şosea cu o bandă de mers pe fiecare sens, iluminată. Este posibil ca acest drum să fie finalizat deja în acest an, acum fiind la stadiul terasamentului. Deocamdată există o dispută cu ENEL referitor la stâlpii de electricitate, dar autorităţile speră ca aceasta să nu blocheze lucrările. Podul va fi şi el finalizat anul acesta şi la sfârşitul toamnei se va putea deja circula pe el, urmând ca anul viitor să se realizeze conexiunea cu Drumul Naţional 7, prin Pecica.
Aceste două lucrări sunt extrem de importante pentru comuna noastră, motiv pentru care le și urmărim constant pentru a vă putea prezenta în permanență stadiul acestor lucrări. Ne bucură faptul că în ciuda piedicilor de tot felul, Consiliul Județean Arad a reușit continuarea lucrărilor, astfel încât în momentul de față mai este foarte puțin până când cele două obiective majore vor fi finalizate. Primarul Cheșa Ilie ne-a declarat: „Aceste investiții vor da un suflu nou activității economice a comunei, căci se va asigura legătura cu Pecica, respectiv cu parcul industrial al Aradului. Cetățenii comunei vor avea doar de câștigat, fapt pentru care am și insistat pe lângă președintele Consiliului Județean pentru demararea acestor investiții”.

Both comments and pings are currently closed.