O administrație pentru comunitate – Prioritățile anului 2016

chesa 1-Continuăm amenajarea de noi tronsoane de trotuare în toate localitățile comunei. Deocamdată s-au executat lucrările de construcție de trotuare pavate în Satu Mare, Sânpetru German și Munar
-La grădinița din Secusigiu avem prognozate lucrări de renovare, lucrându-se deja la schimbarea tâmplăriei vechi, uși și geamuri cu tâmplărie nouă din termopan
– La școala mică din Sânpetru German se continuă lucrările de reabilitare. Anii trecuți am schimbat acoperișul, am izolat termic clădirea principală, am renovat-o pe exterior și am construit o anexă unde să funcționeze un birou al cadrelor didactice, camera tehnică, precum și grupuri sanitare noi. Se lucrează acum la izolarea termică a acestei anexe și la amenajarea interiorului. De asemenea, vechiul hol al clădirii va fi închis și complet renovat
– La școala mare din Sânpetru German se schimbă toată tâmplăria veche, prin montarea de uși și geamuri din termopan, fiind prevăzute și lucrări de amenajare a unor grupuri sanitare noi, în interiorul clădirii. Și aici lucrările au început, fiind montată deja ușa nouă de termopan de la intrare
-Schimbăm acoperișul la grădinița din Secusigiu și la școala din Munar
-La Căminul Cultural din Satu Mare reabiltăm sala mare și schimbăm acoperișul clădirii
– Avem prevăzute lucrări de renovare și a Căminului Cultural din Munar unde vom schimba, de asemenea, acoperișul vechi
– Avem un proiect pentru construcția unei noi grădinițe la Secusigiu, proiect aflat în stadiu final, pentru care am primit aprobarea finală și vom putea demara construcția propriu-zisă
-Pe plan sportiv s-au alocat sume de la buget pentru susținerea activității tuturor echipelor de fotbal din comună, prin achiziționarea de echipamente sportive și mingi pentru fiecare echipă.
– Avem în vedere împrejmuirea tuturor terenurilor de fotbal din comună cu gard nou, precum și amenajarea de bănci noi pentru rezerve și obsevatori, iar la vestiarele de la Munar și Secusigiu vom introduce curentul electric, la Sânpetru German făcând acest lucru acum 3 ani. Aceste lucrări deja au început la Munar, prin amenajarea gardului împrejmuitor, s-a tras curentul la vestiare și s-au amenajat băncile de rezerve
Anul acesta finalizăm restul de lucrări la amenajarea Căminului Cultural din Secusigiu. Am avut probleme cu fostul constructor și abia de puțin timp am reușit să încheiem disputele, așa că putem continua pentru finalizarea ultimelor retușuri din proiectul Căminului Cultural din Secusigiu
– Dorim realizarea extinderii iluminatului public pe străzi și zone unde nu există actualmente, cum ar fi spre exemplu zona care leagă Sânpetrul German cu cartierul Satu Nou
-Avem un proiect de iluminare festivă a bisericilor din comună
-Vrem să achiziționăm un tractoraș pentru tuns iarba și gazonul
-suntem în discuții avansate pentru deblocarea lucrărilor la cadastru general al comunei
– Sunt bugetate sumele necesare pietruirii străzilor din localitățile comunei.Din păcate, de fiecare dată când ajung la problema străzilor comunei noastre, nu pot să uit că am avut aprobat proiectul de asfaltare a străzilor, dar guvernul care a picat anul trecut, PSD-Ponta, ne-a oprit finanțarea. Dacă nu era acel guvern, astăzi nu mai trebuia să lucrăm la pietruiri străzi, fiindcă am fi avut covor asfaltic în comună. Lucrările de pietruire a străzilor au început la Satu Mare și urmează a continua în Secusigiu, Munar și Sânpetru German
– A fost aprobat proiectul de asfaltare străzi pe care l-am depus luna trecută la Ministerul Dezvoltării, proiect prin care sunt prevăzuți pentru asfaltare 16 km de străzi în comună
-Începem construcția unei noi grădinițe la Secusigiu și acest proiect fiind aprobat de ministerul de resort.
Primar Cheșa Ilie

Both comments and pings are currently closed.