Obiectivele anului 2016 – Interviu cu primarul Cheșa Ilie

chesa 1– Având în vedere că s-a aprobat bugetul local, cum vedeți perspectivele anului în curs din punct de vedere administrativ pentru comuna Secusigiu?
-În acest an avem un buget echilibrat al comunei, structurat pentru acoperirea necesităților sectoarelor de activități importante pentru bunul mers al comunei noastre, un buget votat în Consiliul Local, prin care continuăm administrarea comunei în vederea implementării unor noi proiecte utile pentru comunitatea locală, precum și finalizarea unor investiții deja începute.
Nu mai avem situația de anul trecut când datorită fostului guvern PSD-Ponta comuna Secusigiu a pierdut peste 12 miliarde lei vechi, astfel încât, în acest an am putut și noi să ne facem un plan de investiții global pentru comună.
În acest sens, s-au prevăzut sumele necesare desfășurării activităților școlilor, a activităților culturale (organizarea unor evenimente importante în comună), administrative, fiind stabilite și finanțările pentru anumite investiții în infrastructură, construirea și amenajarea de noi obiective, pentru cofinanțările necesare unor noi proiecte europene etc.
Construcția bugetului comunei a fost structurată prin cântărirea cu chibzuinţă a banilor avuţi la dispoziţie, fără a face excese la capitolul cheltuieli, având prevăzute sumele pentru fiecare investiție preconizată. Așa cum am reușit să administrăm  până acum comuna, prin derularea unor investiții graduale în toate localitățile ce țin de aria noastră administrativă, așa continuăm și anul acesta, gestionând banul public cu responsabilitate, ținând seama de raportul venituri- cheltuieli și demarând noi proiecte cu finanțare europeană, de la Consiliul Județean Arad și prin programe guvernamentale.
De asemenea, s-a realizat şi o prioritizare a investiţiilor, luând în calcul asigurarea resurselor financiare pentru acoperirea necesităţilor bunului mers al comunei.
Pot spune deci, că structura bugetului de anul acesta ne permite asigurarea necesarului financiar pentru desfășurarea activităților de interes pentru comună, în același timp având la dispoziție și sume pentru derularea unor proiecte investiționale utile în comună.

-Ce proiecte aveți în plan pentru acest an în comuna Secusigiu?
-Vă dați seama că nu pot detailia toate capitolele pe care le cuprinde bugetul pentru anul 2016. Pot însă face o scurtă prezentare a principalelor proiecte pe care le vom pune în practică în acest an:
– continuăm amenajarea de noi tronsoane de trotuare în toate localitățile comunei. Deocamdată s-au început lucrările de construție de trotuare pavate în Satu Mare, Sânpetru German și Munar
-la grădinița din Secusigiu avem prognozate lucrări de renovare, lucrându-se deja la schimbarea tâmplăriei vechi, uși și geamuri cu tâmplărie nouă din termopan
– la școala mică din Sânpetru German se continuă lucrările de reabilitare. Anii trecuți am schimbat acoperișul, am izolat termic clădirea principală, am renovat-o pe exterior și am construit o anexă unde să funcționeze un birou al cadrelor didactice, camera tehnică, precum și grupuri sanitare noi. Se lucrează acum la izolarea termică a acestei anexe și la amenajarea interiorului. De asemenea, vechiul hol al clădirii va fi închis și complet renovat
– la școala mare din Sânpetru German se schimbă toată tâmplăria veghe, prin montarea de uși și geamuri din termopan, fiind prevăzute și lucrări de amenajare a unor grupuri sanitare noi, în interiorul clădirii. Și aici lucrările au început, fiind montată deja ușa nouă de termopan de la intrare
-de asemenea, schimbăm aco-perișul la grădinița din Secusigiu și la școala din Munar
-la Căminul Cultural din Satu Mare reabiltăm sala mare și schimbăm acoperișul clădirii
– avem prevăzute lucrări de renovare și a Căminului Cultural din Munar unde vom schimba, de asemenea, acoperișul vechi
– avem un proiect pentru cons-trucția unei noi grădinițe la Secusigiu, proiect aflat în stadiu final, mai având de rezolvat avizul de la ISU, în acest sens urmând ca în perioada următoare să depunem documentația necesară derulării proiectului
-pe plan sportiv s-au alocat sume de la buget pentru susținerea activității tuturor echipelor de fotbal din comună, prin achiziționarea de echipamente sportive și mingi pentru fiecare echipă.
– avem în vedere împrejmuirea tuturor terenurilor de fotbal din comună cu gard nou, precum și amenajarea de bănci noi pentru rezerve și obsevatori, iar la vestiarele de la Munar și Secusigiu vom introduce curentul electric, la Sânpetru German făcând acest lucru acum 3 ani
-anul acesta finalizăm restul de lucrări la amenajarea Căminului Cultural din Secusigiu. Am avut probleme cu fostul constructor și abia de puțin timp am reușit să încheiem disputele, așa că putem continua pentru finalizarea ultimelor retușuri din proiectul Căminului Cultural din Secusigiu
– dorim realizarea extinderii iluminatului public pe străzi și zone unde nu există actualmente, cum ar fi spre exemplu zona care leagă Sânpetrul German cu cartierul Satu Nou
– avem un proiect de iluminare festivă a bisericilor din comună
-vrem să achiziționăm un tractoraș pentru tuns iarba și gazonul
-suntem în discuții avansate pentru deblocarea lurărilor la cadastru general al comunei. După cum știți, am căștigat acest proiect și în primii doi ani treburile au mers bine, reprezentanții firmei de cadastru au venit și au făcut măsurătorile, dar în ultimii doi ani n-au mai lucrat și totul a stagnat. Abia recent am aflat că de fapt firma care lucra la cadastru era a acelui parlamentar PSD Sebastian Ghiță, pe care toată lumea-l cunoaște de la televizor după contractele cu statul și de un timp, de când acel parlamentar s-a dat la fund, nici firma nu a mai venit să-și termine lucrările. Ca urmare, încercăm să deblocăm situația la Minister și să vină o altă companie repartizată de Minister să termine ce au început ceilați
– sunt bugetate sumele necesare pietruirii străzilor din localitățile comunei. Când am fost ales primar, la primul mandat, am pus în practică un program amplu de pietruire străzi în comună, la acea vreme toate străzile fiind într-o stare dezastruoasă. Acum vom derula încă un astfel de program de pietruire a străzilor, mai ales că am avut o iarnă ploioasă și străzile comunei sunt pline cu gropi. Lucrările de pietruire vor începe imediat ce vremea va permite. Din păcate, de fiecare dată când ajung la problema străzilor comunei noastre, nu pot să uit că am avut aprobat proiectul de asfaltare a străzilor, dar guvernul care a picat anul trecut, PSD-Ponta, ne-a oprit finanțarea. Dacă nu era acel guvern, astăzi nu mai trebuia să lucrăm la pietruiri străzi, fiindcă am fi avut covor asfaltic în comună.
-vreau să știți că acum 2 săptămâni am fost la București și am mai depus un nou proiect pentru asfaltarea străzilor comunei. Cum nu mai este guvernul PSD -Ponta, avem mari șanse să ni se aprobe proiectul și în a doua jumătate a anului să și începem primele asfaltări de străzi în comună. Vă informez însă, că am avut din nou o situație ciudată la Consiliul Local, când trebuia aprobată în ședință extraordinară documentația pentru acest proiect de asfaltare străzi în Secusigiu, Munar, Satu Mare și Sânpetru German. Majoritatea consilierilor locali au venit și au aprobat documentele pentru proiectul de asfaltare, dar cîțiva consilieri au boicotat ședința, nevenind să aprobe acest proiect.Cine credeți? A lipsit consilierul Grad și cu ceilalți câțiva consilieri care-l ascultă. Nu au venit la ședința de Consiliu Local ca să aprobe documentele necesare depunerii proiectului de asfaltare străzi în comună. Din nou s-a văzut cât de mult îi pasă acestui consilier de comună. Ce să-l intereseze pe el asfaltarea străzilor în comuna Secusigiu, că doar locuiește la Felnac, este interesat doar de pământurile din comuna noastră. Asta știm cu toții, dar ceilalți consilieri care au lipsit împreună cu el…m-au dezamăgit fiindcă ar fi trebuit să-i intereseze proiectul de asfaltare a străzilor comunei. Sau poate n-au venit fiindcă era ședință extraordinară și nu ar fi luat bani pentru prezență? Vă spun sincer, am avut noroc cu majoritatea consilerilor locali, deoarece dacă era după Grad și ceilalți câțiva care au lipsit, ne trezeam în situația că nu puteam depune la București acest nou proiect de asfaltare a străzilor din comună. Este vorba despre asfaltarea a 16 km de străzi, care acum sunt la aprobare pentru finanțare la Ministerul Dezvoltării, lucrări care, din punctul meu de vedere, adică a celui care locuiește împreună cu familia la Secusigiu, sunt foarte impotante. Corect, eu și familia mea stăm aici, ne pasă, în timp ce altcuiva din altă parte nu-i pasă.
Cele prezentate mai sus sunt câteva dintre proiectele prevăzute pentru acest an, proiecte pe care le susținem din fonduri proprii, cu sprijin de la Consiliul Județean și din fonduri europene.
Avem în plan însă și alte proiecte investiționale, dar despre aceste proiecte doresc să vorbesc la momentul oportun, mai precis, atunci când avem sigură sursa de finanțare. Niciodată nu mi-a plăcut să discut despre lucruri ipotetice, ci doar la concret, pe date reale.
Fac precizarea că, pe lângă inves-tițiile în lucrări și proiecte amintite, structura bugetului cuprinde și capitolele destinate întreținerii parcului auto al comunei, susținerea activității școlilor și grădinițelor, asigurarea finanțării transportului elevilor, asigurarea curățeniei în comună, asigurarea sumelor de bani pentru organizarea manifestărilor culturale, costul cu iluminatul public etc.
Ca o concluzie, avem pentru anul acesta un buget structurat corespunzător, pe capitole și obiective bine definite, de care în mare parte sunt mulțumit și care ne permite punerea în practică a strategiei locale de modernizare a comunei. Bineînțeles, că toate acestea le putem face fiindcă avem noroc că a picat fostul guvern PSD-Ponta, datorită căruia, anul trecut, în ianuarie, fiindcă a schimbat modul de calcul a bugetelor locale, comuna noastră a pierdut peste 12 miliarde lei vechi la investiții. Cum acel guvern nu mai este, avem și noi anul acesta un buget normal și putem să realizăm anumite investiții utile în comuna noastră. Așteptăm inclusiv aprobarea noului proiect de asfaltare a 16 km de străzi în comună, fiindcă pe vechiul nostru proiect de asfaltare(  PNDI), tot acel guvern PSD-Ponta ni l-a tăiat, după cum, să nu uităm că atunci când s-a început construcția podului de peste Mureș de la Sânpteru German, tot reprezentații PSD s-au opus construirii poduluui, iar acum culmea, la ședința de aprobare a documentației pentru acest nou proiect de asfaltare străzi a lipsit consilierul Grad, tot reprezentant al aceluiaș partid PSD.
-Despre modul de administrare al comunei pentru acest an ce ne puteți spune?
– Am alături de mine, la Primărie, pe lângă aparatul administrativ, un Consiliu Local care în mare majoritate a înțeles că binele comunei înseamnă a munci pentru interesul comunității locale, deci, pot spune că avem la Secusigiu o unitate a structurii administrative, ceea ce este de bun augur și cum de altfel este și normal să fie. Doar în unitate și bună înțelegere poate exista progres, iar cei ce au dorit dezbinare și au urmărit doar interese personale sau politice nu au ce căuta la Secusigiu. Asta dacă se dorește ca și pe mai departe comuna să evolueze în direcția cea bună, pentru binele comunității locale și a viitorului comunei noastre.

Cât privește actul administrativ propriu-zis, acesta va fi, ca și până acum, îndreptat spre solicitările cetățenilor, existând o transparență totală în tot ceea întreprindem astfel încât să se cunoască de către  concetățenii mei toate proiectele noastre, cu toate cheltuielile aferente, principiul de bază fiind acela că orice proiect implementat în comună trebuie să fie util și necesar pentru comunitatea noastră locală, pentru progresul comunei Secusigiu, cu toate localitățile aferente.
De asemenea, ușa de la Primărie este deschisă oricui dorește și chiar rog cetățenii, atunci când mai aud tot felul de minciuni, să nu se lase înșelați de spusele mieroase și neadevărate ale unora, să vină la Primărie, să mă întrebe despre ceea ce doresc să afle. Nu există nimic de ascuns, apropo de aceasta, bugetul comunei pe acest an este la transparență și oricine poate să-l consulte, să afle pe ce se duc banii, în ce sume și cu ce scop.
-Pentru a putea pune în practică toate proiectele pe care le aveți în plan pentru comună, mai candidați pentru un nou mandat de primar?
-Răspunsul meu este da, voi candida pentru un nou mandat de primar. Chiar mă bucur fiindcă mi-ați pus această întrebare, deoarece văd cum anumite persoane, au ieșit dintr-o dată la suprafață pretinzându-se mari patrioți locali și primul lucru pe care l-au făcut a fost să să scornească tot felul de neadevăruri. Acest comportament este tipic pentru cei care niciodată nu au realizat nimic pentru comună și de aceea, neavând nimic de prezentat, încearcă să se lege de activitatea altora, inclusiv a mea. Sau, încearcă să abată atenția oamenilor de la ei, pentru ca să nu li se vadă adevăratul caracter. Astfel de indivizi mereu au două fețe, zâmbesc în față, dar în sinea lor au doar planuri dubioase, mint și  răstălmăcesc vorbele, numai pentru ași atinge scopul.
Eu, în comparație cu acele persoane pot să stau drept în fața oricărui consătean de-al meu fiindcă  am arătat cetățenilor că am meritat și merit încrederea  lor.  Le-am spus de fiecare dată adevărul, și dacă le-a plăcut și dacă nu. Când a fost bine le-am spus, iar când am avut probleme iarăși i-am informat. Chiar doresc să mulțumesc cetățenilor comunei pentru faptul că, marea majoritate dintre cei întrebați, au afirmat că mă susțin în continuare și-mi apreciază modul sincer și deschis de a fi.
-Un mesaj pentru cetățenii comunei?
-Le doresc în primul rând sănătate, să aibă cât mai multe realizări în plan personal și să se bucure alături de toți cei dragi lor de momente frumoase și presărate cu bucurie.
Trăim într-o societate în care vedem cum răutatea unora nu cunoaște limite și datorită unor interese personale, astfel de indivizi alunecoși încearcă să creeze prin ceea ce fac o atmosferă sumbră, înveninată și tocmai de aceea, noi, ceilalți, trebuie să ne vedem de drumul nostru, cu bucuria vieții de zi cu zi. Să trecem peste greutățile și obstacolele ce apar cu optimism și cu sentimentul omului curat la suflet, care nu are nimic de ascuns și care își vede de treabă, să încercăm să creăm o societate din care să dispară acei indivizi care înveninează totul în jurul lor și care încearcă prin orice mijloc să-și atingă anumite interese personale fără a le păsa de cei din jur. Atunci există viitor pentru generațiile următoare, când asemenea persoane sunt evitate și toată lumea trăiește frumos, în bunăînțelegere și cu bucuria de a face parte dintr-o comunitate frumoasă și unită, în care fiecare muncește cu seriozitate!
Le mai transmit consătenilor mei că sunt aceeași persoană pe care o știu cu toții, în primul rând cetățean al Comunei Secusigiu și abia apoi primar ales prin voința lor și voi continua să le spun adevărul despre problemele pe care le întâmpinăm și planurile pe care le avem, indiferent dacă acest adevăr supără sau deranjează pe unii. Așa am fost mereu și nu mă voi schimba niciodată, realitatea este doar una și toată lumea trebuie să o cunoască, pentru că așa este normal în orice societate și comunitate care dorește să evolueze într-o direcție bună. Le mai transmit să nu aplece urechea la tot felul de născociri ale unor persoane care-și urmăresc doar propriile interese, dacă vor să cunoască ceva ce ține de administrarea comunei să mă întrebe, fiindcă de aceea m-au ales primar, au avut încredere în mine ca om, ca fel de a fi, ca pregătire profesională. Să nu lăsăm pe nimeni să ne dezbine, am fost uniți până acum, așa trebuie să fim și pe mai departe, uniți, într-o comunitate frumoasă, pentru binele și viitorul comunei noastre!

Both comments and pings are currently closed.