Primarul vă informează

cHESAConstat că același consilier Grad   face din nou afirmații fără acoperire, sau care denotă pentru a nu știu câta oară predilecția acestuia pentru minciună și dezinformare. Asta în condițiile în care minciunile sale au fost dovedite de fiecare dată și mereu toată lumea a putut vedea cum aceste minciuni aruncate în permanență prin foile sale volante nu au nici o acoperire, fiind născocirile sale de a atrage cumva atenția unora sau altora asupra sa. Fiind reprezentantul PSD din comună, nici nu mă miră faptul că a minți pentru acest individ este un mod de viață, știut fiind că și guvernul PSD-Ponta a fost numit la un moment dat Pinochio, tocmai datorită modului în care mințea neîncetat și născocea tot felul de vorbe sau situații, care însă apoi se dovedeau a fi minciuni grosolane, iar ulterior, după ce era prins cu minciuna nu știa cum să dreagă situația și încerca atunci să o scalde cumva pentru a acoperi ceea ce mințise anterior. Și așa, s-a mers dintr-o minciună în alta, încât nici ei nu mai știau când și ce au mai mințit, nu mai puteau deosebi adevărul de minciună. Dovada că la un moment dat toată lumea s-a săturat de ei a fost momentul când oamenii au ieșit în stradă și acel guvern- numit de unii Pinochio- a trebuit să-și dea demisia. Cam tot așa este situația și a acestui consilier Grad , locuitor al Felnacului, care după proverbul „cine se aseamănă se adună”, sare lună de lună dintr-o minciună în alta, nerealizând că un astfel de comportament nu mai ține, nimeni nu-l mai crede. Doar în ultimul număr al foii sale volante, vine cu afirmații despre sume de bani de care habar nu are, sau pe care le umflă cât poate, la fel cum a făcut atunci când a spus oamenilor că gardul de la Remiză a costat 25.000 lei, când în realitate gardul respectiv a costat doar 5.072 lei, lucru pe care l-am și dovedit tuturor prin prezentarea devizului de lucrări. Când s-a văzut prins cu minciuna, acel individ nu a mai știut cum să o dreagă și a trecut imediat la alte minciuni, adică dintr-o minciună în alta, că până la urmă și el se încurcă, nemaiștiind ce a mințit de la o lună la alta. Situația este de-a dreptul hilară, când toți  din comună vedem cum acest consilier Grad face eforturi disperate pentru a inventa noi minciuni sau situații în scopul de  atrage cumva atenția asupra sa, ascunzând de fapt propria incapacitate de a aduce pentru comună cel puțin 1 leu sau 1 proiect fezabil în toți acești ani, lucru pe care de altfel l-am mai spus și pe care toată lumea-l știe. Tocmai de aceea nu merită efortul de  acorda atenție minciunilor acestui individ, lăsându-l pe el cu invențiile și minciuna, noi având de lucru pentru administrarea comunei. Că v-a continua cu noi și noi dezinformări, fiți siguri de asta, fiindcă altceva nu știe și nu a realizat încă că toată lumea s-a săturat de încercările sale disperate de a pune cumva mâna pe primărie, în orice mod, prin orice mijloace și cu tot felul de promisiuni fără acoperire în realitățile de zi cu zi. Nimeni nu mai este atât de credul să poată fi prostit prin miciunile sale permanente și de aceea este pierdere de vreme să mai discut despre ceea ce născocește lună de lună acest individ care vine din Felnac pe la noi prin comună.
Ca atare, îl lăsăm pe el cu minciunile, iar noi ne vedem de treabă. Vă aduc la cunoștință că lucrările de reabilitare totală a Remizei din Sânpetru German sunt finalizate, avem acum o clădire a Remizei pusă la punct, fiind asigurată inclusiv încălzirea centrală, astfel încât pompierii comunei noastre vor avea de acum încolo aici condiții optime. A fost o lucrare importantă pentru comuna noastră și mă bucur că s-a reușit reabilitare a acestei clădiri cu caracter istoric pentru tradiția SVSU din Sânpetru German.
Cu privire la amenajarea de noi tronsoane de trotuare în comună, pavelele necesare pentru demararea lucrărilor de construcție trotuare au sosit, urmând ca aceste lucrări de pavare să înceapă imediat ce sunt repartizate echipele însărcinate de constructor cu executarea acestor lucrări. Sunt prevăzute amenajări de astfel de trotuare pavate în localitățile Sânpetru German, Secusigiu,  Munar și Satu Mare.
Investițiile în renovarea clădirilor instituțiilor de învățământ din comună au fost repartizate gradual, an de an, în funcție de posibilitățile bugetare existente, astfel că încetul cu încetul, schimbarea geamurilor vechi cu geamuri noi din termopan au continuat și anul acesta la școlile din Munar și Satu Mare, unde au fost executate și lucrări de zugrăvire interioară și exterioară, iar la clădirea școlii din Satu Mare s-a amenajat și gardul.
Tot pe această linie a îmbu-nătîțirii condițiilor de școlarizare, s-au inițiat procedurile legale de achiziții publice prevăzute pentru licitarea lucrărilor de construcție a noii grădinițe din Secusigiu, urmând ca începerea construcției să aibă loc în primăvara anului viitor.
S-au realizat demersurile pentru asigurarea întreținerii drumurilor pe timpul iernii, în acest sens fiind încheiat și un parteneriat pentru asigurarea deszăpezirii(dacă va fi nevoie) a drumurilor comunale.
Închei această scurtă dare de seamă a ceea ce s-a întâmplat luna precedentă, nu înainte de a vă transmite tuturor celor care sărbătoriți onomastica cu ocazia Sfântului Nicolae un călduros La Mulți Ani!
Primar Cheșa Ilie

Both comments and pings are currently closed.