Programul ”Școala Altfel” – Școala Sânpetru German

IMG_0223In cadrul saptamanii “Sa stii mai multe sa fi mai bun” elevii scolii Sanpetru German au participat la diverse activitati tematice conduse atat de profesorii scolii, cat si de reprezentanti ai diferitelor institutii, menite sa inbunatateasca cunostintele elevilor.
In cadrul activitatilor:
– “Sa salvam natura” elevii au plantat copaci in curtea scolii si in parcul de copii
– “Cupa Primaverii” elevii au participat la competitii de handbal si de fotbal
– “Tu Alegi” elevii au fost vizitati de reprezentanti ai Autoritatii Teritoriale de Ordine Publica, vizita in care elevii au participat la diverse dicutii si au vizionat un film despre penitenciar
– “Pe urmele Sfantului Chiril” elevii au vizitat Manastirea Bezdin, in urma caruia acestia au fost informati de catre calugarii manastirii despre viata si minunile Sfantului Chiril
– “Rapsodii de primavara” elevii au interpretat diverse cantece
De asemenea, elevii au fost inplicati in diverse activitati tematice din cadrul scolii: au incondeiat oua, au vizionat filmulete pe diverse teme, au participat la diverse prezentari in urma carora au dezbatut diferite tematici si au participat la activitati in aer liber in scopul sustinerii si promovarii unei vieti sanatoase.
Colectivul profesoral


PLANTAREA UNEI PERDELE DE PROTECTIE – SALCAMI SI PLOPI

Elevii claselor a III-a B, a VI-a A,B si a VII-a B au participat la aceasta activitate, impreuna cu dascalii Prodan Ana, Clipici Irimie, Cismas Dumitru si domnul profesor de tehnologie Mihai. Ei au reusit sa planteze 160 de copaci la marginea comunei Secusigiu, langa fantana vacilor. Au avut ajutorul consilierilor locali Hort Pavel si Iuga Samuila, Gal Teodor care au indrumat elevii la plantarea  acestor copaci.


 

Marea sărbătoare a primăverii, Sfintele Paști

Elevii claselor I-a III-a A,B, pregatitoarele A, B, a IV-a au confectionat felicitari, ornamente si decoratiuni  pentru Sarbatoarea Pascala.Scoala noastra face parte dintr-un proiect “Suflet pentru suflet“, de aceia  aceste lucrari le-am oferit spre vanzare. Banii obtinuti, au fost oferiti ca un sprijin umanitar copiilor cu rezultate deosebite si copiilor defavorizati. Multumim cadrelor implicate Bratfalean Mioara, Quint Maria, Paul Angelica, Prodan ANA, Jirji Daciana, Paianu Stela.


 

Întreceri sportive

Au avut loc intrecerile sportive printre care se enumera fotbalul, intreceri cu stafete, alergari, intreceri cu bicicletele. La intrecerea cu bicicletele se evidentiaza urmatorii elevi : Curtuius Bogdan, Petrovan Daniel si Pop Silvian din clasele primare, precum si urmatoarele fete Tugui Lavinia, Curtuius Andreea si Radu Alexandra. La clasele gimnaziale au reusit sa ocupe locurile fruntase Ujvarosi Cristian, Ahalanei Elisei, Sipa Andrada.


Portile deschise Inspectoratul pentru
Situatii de Urgente, Arad

Elevii, insotiti de cadrele didactice, au facut o vizita la Inspectoratul pentru Situatii de Urgente, Arad, precum si la Teatrul Ioan Slavici, Muzeul de Stiinte.


Both comments and pings are currently closed.