Ziua Internațională a Romilor sărbătorită în comună

received_1449191251819339Pe data de 8 aprilie, romii de pretutindeni sărbătoresc Ziua Internațională a Romilor, moment în care își reamintesc și reînvie tradițiile și obiceiurile specifice. În acest context, sâmbăta trecută, primarul Cheșa Ilie a organizat la Sânpetru German și în Secusigiu un eveniment dedicat acestei serbări a rromilor, un eveniment care s-a bucurat de o prezență numeroasă. Această sărbătoare s-a marcat cu fast și în comuna noastră, primarul Cheșa Ilie având grijă ca ziua de sărbătoare să fie una frumoasă, în care cetățenii de etnie romă să se bucure din plin.
Astfel, cu această ocazie, primarul Cheșa Ilie a organizat un Eveniment dedicat zilei Internaționale a Romilor, eveniment pregătit la Sânpetru German, dar și la Secusigiu, cetățenii de etnie romă din comună au cântat și dansat, preț de câteva ore, dansuri și cântece tradiționale, s-au simțit bine alături de primarul comunei noastre. Ca o concluzie, a fost o zi de sărbătoare autentică, în care, cei prezenți s-au simțit bine, existând o atmosferă cordială, de prietenie și socializare.

Both comments and pings are currently closed.