Am fost mereu garantul drepturilor cetățenilor comunei Secusigiu

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAStimați concetățeni din Secusigiu, Satu Mare, Munar și Sânpetru German
Am fost ales primar prin voința dumneavoastră, a majorității cetățenilor comunei și chiar dacă au fost și cetățeni care au avut alte opțiuni politice, cum este și firesc, m-am comportat mereu ca un primar al tuturor, fără resentimente, așa cum și este normal în orice societate care dorește să progreseze.
În toată activitatea mea am considerat că politica nu trebuie confundată cu administrația și pot spune că în timpul mandatelor mele, comuna Secusigiu a progresat constant, iar în activitatea administrativă a încercat să promovez un climat de liniște și bună înțelegere între oameni, punând pe primul loc interesul comunei și al comunității locale, ceea ce cred că se și vede prin modul cum am administrat comuna, prin proiectele implementate, căutând de fiecare dată să avem o atmosferă bună, de colaborare cu Consiliul Local, aparatul administrativ al Primăriei și cetățeni.
Ideea de bază a fost aceea de a progresa ca și comunitate, iar progresul nu poate exista decât prin bună înțelegere, corectitudine și onestitate.
De asemenea, în toate mandatele mele am încercat  mereu să drămuiesc cu grijă fiecare ban public al comunei, să gestionez bugetul local de așa manieră încât să realizăm investiții în toate sectoarele importante pentru comunitatea noastră locală, : infrastructură, cultură, sport, învățământ, reabilitarea unor obiective ale comunei, amenajarea zonelor verzi, investiții în instituțiile școlare etc, ținând seama de prioritățile existente nu doar în Secusigiu, ci și în Sînpetru German, Satu Mare și Munar.
Am gândit investițiile pe care le-am făcut în comună având în vedere structura reală a bugetului local, considerând că dacă vrem să avem o comună cu perspective pentru viitor, atunci trebuie să fim realiști, să ne bazăm în primul rând pe resursele noastre și doar apoi pe ceea ce putem obține prin finanțări guvernamentale, europene, sau cu sprijin de la Consiliul Județean Arad. Astfel am conceput strategia de dezvoltare locală, o strategie prin care nu a fost an să nu punem în practică investiții necesare și utile în dezvoltarea și modernizarea comunei.
Dacă am reușit sau nu să mă ridic la nivelul așteptărilor dumneavoastră, cei care mi-ați acordat încrederea atunci când m-ați ales primar, nu știu, vă pot însă spune, cu mâna pe inimă, că în toți acești ani am depus toate eforturile pentru binele comunei noastre, pentru binele comunității noastre locale.
Acum, așa cum este normal în orice societate curată și sinceră, nu-mi rămâne decât să vă prezint o scurtă dare de seamă cu ceea ce am putut pune în practică în acești ani de când sunt primar al comunei, ani cu bune și cu rele,ani în care, în funcție de bugetul local, de banii pe care i-am avut la dispoziție,mi-am dat silința să implementez proiecte și lucrări necesare și utilepentru comună:
– când am fost ales primar am găsit drumurile comunei într-o stare de degradare totală și atunci am demarat un amplu program de pietruire străzi,program ce a fost mai mult decît necesar pentru a se putea circula pe străzile comunei
-s-au derulat lucrări la introducere a rețelei de apă în comună, până la momentul când a venit acel guvern PSD și a sistat finanțarea acestui proiect al comunei noastre, dar am certitudinea că vom putea continua lucrările din vara acestui an
-a fost amenajat terenul sintetic de sport de la Secusigiu
-a fost renovat căminul cultural din Secusigiu, lucrare prin care avem acum un cămin cultural cu o sală frumos pegătită, scaune, grupuri sanitare etc. Trebuie precizat că nu s-a reușit încă finalizarea lucrării, firma care a avut contractul de execuție a inrat în faliment și abia în acest an s-a reușit deblocarea situației, având acum posibilitatea de a face o nouă procedurăpentru a putea finaliza lucrarea până la cele mai mici detalii
-una din marile lucrări de investiții făcute la noi în comună a fost cea de refacere a întregii rețele de iluminat public. Vechile becuri, mari consumatoare de energie, au fost înlocuite cu unele noi, economice, astfel încât factura pe care comuna noastră trebuia să o plătească pentru asigurarea iluminatului public a scăzut enorm, economisinduse mulți bani la bugetul local. De asemenea au fost montate o mulțime de noi lămpi de iluminat., având acum un total d e 1200 de lămpi pe toți stâlpii din comună.

– s-au derulat lucrări de renovare la căminul cultural din Munar, unde a fost zugrăvit pe interior, igienizat și salubrizat, fiind consolidate și podelele
-au fost executate lucrări de renovare exterioară a Grădiniței din Secusigiu, aceasta fiind izolată termic, tencuită și zugrăvită în totalitate
-la școala mică din Sânpetru German s-au executat lucrări de reabilitare a exteriorului clădirii, s-a schimbat acoperișiul,
-la Școala Generală din Secusigiu s-a reușit schimbarea vechilor geamuri cu unele noi din termopan, realizându-se astfel o bună izolare termică a clădiri
-la căminele culturale din Munar, Sînpetru German și Satu Mare s-a montat tâmplărie din termopan
-am înreprins demersurile necesare pentru construirea podului depeste Mureș și asfaltarea drumului Sânpetru German-noul pod, drum important pentru comuna nosastră, aici fiind obligat să fac precizarea că singurii care s-au opus construcției podului au fost reprezentanții de la acea vreme apartidului PSD
-a fost amenajată biblioteca și muzeul comunei
– a fost înființat ansamblul Sorocul
-tot pe plan cultural am avut organizate an de an ample manifestări artistice și folclorice, exemplu fiind sărbătoare comunei, Fii  Satului
-de asemenea, s-a lansat monografia comunei
– tot pe linia modernizării infrastructurii comunei se numără și lucrarea de asfaltare și amenajare a sensului giratoriu de la intrarea în Sînpetru German.
-s-au alocat sume pentru investiții la vestiarele din Munar, Sânpetru German și Secusigiu
-s-au derulat lucrări deamenajare de trotuare în toate localitățile comunei
– a fost sprijinit și actul medical din comună, fiind mereu deschiși în a asigura noi facilități medicale pentru cetățeni prin sprijinirea investițiilor private din acest domeniu important pentru comunitatea locală
-au fost susținute activitățile echipelor de fotbal
-de asemenea,a fost sprijinită activitatea SVSU
-pe plan religios, am ajutat ori de câte ori am putut cultele religioase ale comunei
– prin colaborarea cu serviciul de evidență al populației, personalul de specialitate al biroului a venit și va continua să vină o dată pe săptămână la Secusigiu și astfel, cetățenii pot să-și întocmească aici cărțile de identitate, fără a mai trebui să se deplaseze la Arad, prin aceasta rezolvându-se una dintre problemele cu care se confruntau cetățenii comunei noastre
-asigurarea întreținerii spațiilor verzi și a curățeniei comunei s-a înscris în calendarul acțiunilor întreprinse în comună, după cum s-au depus eforturi și pentru întreținerea drumurilor comunale
– la școlile din Munar și Satu Mare au fost executate lucrări de renovare interioară, tot la aceste două instituții de învățământ fiind  montate și noi geamuri din termopan
– a fost complet reabilitată clădirea Remizei de pompieri din Sânpetru German
– au fost construite noi stații de autobuz
– s-au montat geamuri și uși termopan la grădinița din Secusigiu
-la școala Mică din Sânpetru German s-a construit o anexă, s-a închis holul, s-a renovat interiorul, s-au amenaajt grupuri sanitare noi
-s-a renovat căminul cultural din Satu Mare, schimbându-se și acoperișul
– de asemenea, s-a schimbat acoperișul și la căminul cultural din Munar
-la școala din Satu Mare s-a schimbat acoperișul și s-au montat geamuri și uși termopan, s-a renovat interiorul și exteriorul clădirii, și s-a construit și o anexă ce va deservi instituția ca și magizie.
-investițiile pentru asigurarea unor condiții optime echipelor de fotbal ale comunei au fost și ele cuprinse în planurile noastre. Astfel, la terenul de fotbal din Munar s-a amenjat gardul împrejmuitor, s-a tras curentul electric și s-au amenajat băncile de rezeve pentru jucători, precum și cele pentru obsevatori, astfel de lucrări fiind realizate  și la terenurile echipelor din Sânpetru German și Secusigiu.
– avem depus proiectul pentru asfalatrea străzilor comunei( proiectul nou, fiindcă pe cel vechi fotul guvern PSD-Ponta l-a oprit)
-avem aprobat proiectul pentru construcția unei noi grădinițel a Secusigiu
Cele prezentate anterior sânt câteva dintre cele ce s-a putut pune în practică în această perioadă în care a m fost primar, perioadă în care, s-au asigurat și sumele necesare bunului mers al comunei, respectiv pentru activitatea administrativă, activitățile instituțiilor  de   școlare, costul cu iluminatul public etc.

Chiar și în condițiile vitrege din acești ultimi patru ani, s-a reușit realizarea unor lucrări necesare pentru binele comunei. Nu atât cât mi-aș fi dorit, dar aceasta a fost conjunctura, am avut acel guvern PSD, care nu numai că nu ne-a dat bani pentru proiecte de investiții, dar ne-a și luat din banii noștri, ai comunei. O perioadă urâtă pentru comuna noastră, o perioadă în care Guvernul PSD a oprit finanțarea asfaltării străzilor comunei, deși aveam proiectul aprobat pentru finanțare,  iar anul trecut, în ianuarie, ne-am trezit că se schimbă formula de calcul a bugetului local și comuna Secusigiu a pierdut circa 12 miliarde lei vechi de la investiții.
Am promovat o administrație în care nu a fost nimic de ascuns, o administrație îndreptată spre rezolvarea problemelor comunei și a comunității noastre locale, încercând prin tot ceea ce am făcut să-mi aduc aportul la progresul comunei.
M-am ghidat după principiul că orice primar ales trebuie să lupte pentru binele comunității locale, să depună toate eforturile pentru progresul urbei pe care o administrează, să fie deschis oricărei solicitări a concetățenilor săi, în limita reglementărilor legale să încerce să rezolve fiecare doleanță a cetățenilor, să nu confunde niciodată politica cu administrația și să mențină prin tot ce face un climat de liniște și pace între oameni, conlucrând cu toți factorii locali pentru progresul comunității.
Astfel am privit activitatea mea de primar în toți acești ani de când am fost ales edil al comunei, astfel voi gândi și pentru viitor și pot privi în ochi cu sinceritate pe fiecare concetățean de-al meu, fiindcă știu că am făcut și fac tot ce-mi stă în putință pentru binele comunei noastre.
Vă doresc tuturor Sărbători de Paști fericite alături de cei dragi și să ne bucurăm împreună, ca o comunitate unită, de cât mai multe realizări pentru comuna noastră.
Am arătat în acești ani că împreună putem să ne clădim o comună tot mai frumoasă și mai bine pusă la punct, o comună bazată pe respectul între oameni, o comună în care fiecare poate trăi în liniște alături de vecini și prieteni, în care cu toții putem să ne bucurăm de fiecare moment al vieții, fără răutăți, fără învrăjbire între oameni. Așa trebuie să fie și pe mai departe, pentru binele comunei Secusigiu, al nostru, al tuturor!
Primar Cheșa Ilie
Stimați concetățeni,
Vă mulțumesc pentru încrederea pe care mi-ați acordat-o când m-ați ales primar și sper din tot sufletul că nu v-am dezamăgit în toată această perioadă. Vă transmit că am rămas în continuare aceaș persoană, același om pe care-l știți de-o viață, iar ca și primar am făcut totul pentru comuna Secusigiu, pentru comunitatea noastră locală.
Ușa de la Primărie a fost deschisă pentru orice în acești ani și de fiecare dată am încercat, în limita posibilitățăilor legale să ajut, cu ce pot, pe oricare concetățăean de-al meu care a venit la Primărie.
Nu am afaceri, nu am interese de natură economică și am fost mereu garantul asigurării drepturilor dumneavoastră, ale cetățenilor comunei, ca și primar ales afirmând răspicat că atâta timp cât sunt pe această poziție, nimeni nu se atinge de terenurile agricole ale cetățenilor comunei noastre, nimeni nu se atinge de pășunile și pământurile comunei Secusigiu, fiindcă fiecare locuior al comunei noastre are drepturile sale de care nimeni nu trebuie să se atingă. Chiar dacă au fost și sunt interese mari pentru a se ajunge cumva la controlarea acestor terenuri agricole ale comunei noastre și cu toții vedem bine acest lucru, am rămas și rămân ferm: câtă vreme sunt primar al comunei, dumneavoastră, concetățenii mei, sunteți în siguranță cu privire la drepturile și proprietățile voastre. Așa cum am mai spus, nu am firme, nu am afaceri, nu sunt implicat în activități agricole și de nici o altă natură.
Sunt convins că ați văzut cu toții aceste lucruri, ați văzut presiunea care se pune pe comuna noastră. Nimic nu este întâmplător și cred că ați sesizat cu toții acest aspect. Unii  cred că noi nu știm ce vor, sau ce gânduri ascunse au, dar se înșală, fiindcă așa cum și până acum, împreună, ca o comunitate unită, ne-am gospodărit în liniște și pace, fiecare cu puținul lui, cu părticica lui, așa și pe mai departe, ne putem vedea liniștiți de viață aici, în comuna noastră, iar cei care visează afaceri și terenuri, sau mai știu eu ce, să-și vadă de treabă, să meargă și să se îmbogățească pe spatele altora.
Așa am gândit mereu, pentru comună, pentru noi ca și comunitate și cu sprijinul vostru, al celor din Secusigiu, din Sânpetru German, din Satu Mare și Munar, marea familie a comunei noastre, vom putea să ne ducem liniștiți traiul, în bună înțelegere, lăsându-i pe cei care caută dezbinare și învrăjbire, doar ca să-și facă afaceri pe spatele nostru, să meargă acolo de unde au venit, fiindcă comuna Secusigiu nu este devânzare!
Astfel am gândit mereu, astfel am și aplicat actul administrativ de când sunt primar și vedeți și dumneavoastră câtă liniște a fost în comună, fiecare și-a văzut de treabă, fiecare a putut să-și trăiască viața după cum adorit, după cum și-apropus.
De aceea vă spun, să fim realiști și să avem grijă să nu ne abatem de la calea cea bună, mai ales că, în ultimii ani ne-am trezit cu tot felul de situații anormale pentru evoluția comunei, făcând referire la faptul că vedem cum se încearcă divizarea comunității noastre, cum unii încearcă să tensioneze relațiile din comună, doar pentru a vedea realizate scopurile lor personale, în detrimentul comunității noastre.
Să știți că dacă spun aceste lucruri, o spun în primul rând ca și secusigean, nu ca și primar. Văd cum astfel de indivizi nu mai știu ce să facă, numai și numai să reușească să-și pună planurile în aplicare, iar pentru aceasta inventează noi și noi minciuni, toate fiind demontate rând pe rând. Orice progres ai face, ei încearcă să pună piedici, să bage de vină, să creeze în permanență suspiciuni de tot felul. Asta dovedește ori un anumit fel de caracter, de-a fi, care nu face cinste nimănui, ori acele interese personale pe care vor să le pună în aplicare prin orice mijloc. Sincer, nu vreau să am de-a face cu astfel de indivizi, i-am respins de fiecare dată, fiind garantul drepturilor dumneavoastră, a cetățenilor comunei, fapt care se vede că nu le place. Dacă astfel de persoane cred că prin miciună și presiune de orice fel pot să ne prostească pentru ca apoi să-și arate adevărata față și să-și pună în aplicare planurile, atunci se înșală amarnic.
Pentru aceștia, nu interesul comunei este prioritar, nu liniștea comunității, pentru astfel de persoane contează doar propriile scopuri, iar pentru a ajunge acolo unde doresc se coboară cât mai jos cu putință, recurgând chiar la denigrarea fără ruşine a persoanelor şi a adversarilor politici. Sunt murdării cu rol de a înşela buna credinţă a oamenilor, murdării care de fiecare dată s-au dovedit a fi minciuni gogonate, după cum, cred că ați putut constata în acești ultimi ani în care s-au inventat lună de lună, noi și noi bârfe și zvonuri, că acestea au fost de fiecare dată minciuni de cea mai joasă speță.

Este de aşteptat să se continue denigrarea mea, să se inventeze noi minciuni, findcă, vă repet, am fost și sunt garantul drepturilor dumneavoastră,a cetățenilor comunei, nu am și nu mă interesează afacerile, iar acest lucru deranjează.
Ei încearcă să ne bage bețe-n roate, noi, ceilalți, ca oricare om cinstit și cu sufletul împăcat trebuie să ne vedem de ale noastre, lăsându-i pe ei cu dorințele de mărire și afacerile, iar noi să continuăm a trăi în bună înțelegere.
În ce mă privește, pentru mine politica şi administraţia locală trebuie să rămână activităţi raţionale, distincte,reglate de norme clare, identificate proiecte dezbătute corect și puse în practică pentru binele comunității noastre locale.
Suntem o comunitate mică, majoritatea ne cunoaştem între noi, de aceea, trebuie să ne respectăm unii pe alții, iar noi şi familiile noastre vom continua să trăim aici, şi ne vom mai întâlni, indiferent de opțiunile fiecăruia.  Frumos ar fi ca nimănui să nu-i roşească obrazul de ceea ce face și cum se comportă și să înțeleagă că nu dorințele partidelor politice contează, ci binele comunei Secusigiu.
Sunt convins că la fel ca mine gândiți și dumneavoastră, concetățenii mei și la fel ca și mine, vă  doriți să putem trăi liniștiți la noi în comună, fără presiunile de tot felul ale unora de prin alte părți sau a unora chiar de pe la noi, dar influențai de alții, care mai ales în ultima perioadă nu mai știu ce să facă, numai și numai să ajungă să controleze cumva comuna Secusigiu. Eu sunt garanul că nu vor reuși niciodată acest lucru.Nu i-am lăsat nici până acum și cu sprijinul dumneavoastră, a concetățenilor mei din Secusigiu, Sânpetru German, Satu Mare și Munar, nu-i voi lăsa nici pe viitor.De noi, ca și comunitate contează ce vrem și suntem destul de copți și tecuți prin viață, ca să nu ne lăsăm păcăliți și să cădem în capcanele altora, care numai asta așteaptă.
Primar Cheșa Ilie

Both comments and pings are currently closed.