Învățământul- calea succesului în viață!

IMG_8140Născute din ideea de a asigura un viitor mai bun generațiilor viitoare, școlile comunei sunt instituții de bază, fundamentale ale comunității, asigurând nu doar pregătirea tinerilor, dar implicându-se activ în viața socială și culturală.
Vedem, cu bucuria respectului lucrului bine făcut, o preocupare constantă a cadrelor didactice de a se implica în organizarea unor evenimente deosebite, în a iniția activități extracuriculare, activități prin care, împreună cu elevii, dau un suflu aparte, dinamic, plin de prospețime, sistemului de învățământ al comunei Secusigiu.
Cu privire la rezultatele notabile obținute  de-a lungul anilor, acestea s-au concretizat în proiecte educaționale câștigate, în participări  meritorii la olimpiadele și concursurile școlare.
În acest număr al ziarului local, avem plăcerea de a vă prezenta elevii care anul acesta au reprezentat  comuna la olimpiadele și concursurile școlare.
Putem doar concluziona, că avem la Secusigiu o viață educativă activă, îndreptată spre formarea profesională a tinerilor, punându-se însă și un accent deosebit pe formarea caracterelor, personalităților elevilor. Felicităm toți elevii care au participat la concursurile și olimpiadele școlare, deoarece au demonstrat că sunt preocupați de învățătură, cea mai de preț comoară pe care tinerii o pot dobândi.
Avem în comună instituții de învățământ cu cadre didactice dedicate profesiei, preocupate de implementarea unui sistem de învățământ cât mai bun, lucru pe care îl dorim cu toții, deoarece generațiile de azi vor asigura viitorul și evoluția comunei de mâine.
Fără o pregătire corespunzătoare a tinerilor de azi, Secusigiu nu poate avea viitor ca și comună, ca și comunitate.
De aceea, felicităm dascălii pentru implicarea de care dau dovadă în pregătirea elevilor, precum și pe părinți, pentru susținerea elevilor în activitățile școlare.

IMG_8125Clasa a V-a
Tomescu Patricia – română, matematică, Toth Erik – română, matematică, Tomoioagă Mădălin – română

IMG_8133Clasa a VIII-a
Cheșa Răzvan Vlăduț – matematică, istorie, Ilia Delia Alexandra – matematică, Marina Anamaria – română, Iezan Mădălina – matematică, română.

IMG_8129Clasa a VI-a
Măcean Sebastian – matematică, română, Țîru Alexandru – matematică, Baianț Casian – română, Băeș Miruna – română, Popo Nuria – română, Voicu Tania, muzică, Orga Daria – matematică, muzică, Țugui Lavinia – muzică

IMG_8131Clasa a VII-a
Curtuiuș Daria – biologie, Buday Anna – biologie, Raul David – biologie, Șimăndan Paul – biologie, Bălătici Nicolae – biologie, matematică, Acasandrei Silvestru – biologie