Ziua Internațională a Romilor sărbătorită în comună

DSC_0960Pe data de 8 aprilie, romii de pretutindeni sărbătoresc Ziua Internațională a Romilor, moment în care își reamintesc și reînviu tradițiile și obiceiurile specifice. Această sărbătoare s-a marcat cu fast și în comuna noastră, primarul Cheșa Ilie având grijă ca ziua desărbătare să fie una frumoasă, în care cetpțenii de etnie romă să sebucure din plin.
Astfle, cu această ocazie, primarul Cheșa Ilie a organizat un Eveniment dedicat zilei Internaționale a Romilor, eveniment pregătit la Sânpetru German  și unde, cetățenii de enie romă din comună au cântat și dansat, preț de câteva ore, dansuri și cântece tradiționale pentru ei, s-au simțit bine alături de primarul comunei noastre. La eveniment, au fost prezenți și doi prieteni ai comunei noastre, invitați de către primarul Cheșa Ilie, respectiv deputatul Eusebiu Pistru și domnul Iustin Cionca, ambii răspunzând cu plăcere invitației de aparticipa la sărbătoarea organizată cu prilejul Zilei Internaționale a Romilor.

Both comments and pings are currently closed.